Rohm Semiconductor PTZTE255.1B
Part No.:
PTZTE255.1B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPTZTE255.1B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.4V 1W PMDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.4 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDS
1. How to order PTZTE255.1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the PTZTE255.1B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTZTE255.1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTZTE255.1B.
Image PTZTE255.1B PTZTE255.1A PTZTE255.6A PTZTE255.6B
Part Number PTZTE255.1B PTZTE255.1A PTZTE255.6A PTZTE255.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - - - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.4 V 5.1 V 5.6 V 5.95 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±5.88%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1.5 V 20 µA @ 1.5 V
Operating Temperature - - - 150°C (TJ)