Bourns Inc. PV150K3225R2
Part No.:
PV150K3225R2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Varistors, MOVs
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPV150K3225R2.pdf
Description:
VARISTOR 240V 400A 2SMD JLEAD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package / Case:
2-SMD, J-Lead
Series:
PV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
150 V
Maximum DC Volts:
200 V
Varistor Voltage (Min):
216 V
Varistor Voltage (Typ):
240 V
Varistor Voltage (Max):
264 V
Current - Surge:
400 A
Energy:
9J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
140 pF @ 1 kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Features:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCV
1. How to order PV150K3225R2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PV150K3225R2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PV150K3225R2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PV150K3225R2.
Image PV150K3225R2
Part Number PV150K3225R2
Manufacturer Bourns Inc.
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Series PV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Current - Surge 400 A
Energy 9J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)