Bulgin PX0690/63
Part No.:
PX0690/63
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPX0690/63.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PANEL QC
Manufacturer:
Bulgin
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C18
Connector Type:
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
No
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features:
Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer:
Panel Cutout Dimensions:
Variable Size
Panel Thickness:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Ingress Protection:
1. How to order PX0690/63 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PX0690/63 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PX0690/63?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PX0690/63.
7.How to contact us to get technical supports, such as PX0690/63 pin diagram, PX0690/63 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PX0690/28 PX0690/63 PX0690/PC
Part Number PX0690/28 PX0690/63 PX0690/PC
Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin
Series PX PX PX
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Connector Style IEC 320-C18 IEC 320-C18 IEC 320-C18
Connector Type Receptacle, Male Blades Receptacle, Male Blades Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC
Number of Positions 3 3 3
Filter Type Unfiltered - Commercial Unfiltered - Commercial Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter - - -
Switch Features - - -
Accomodates a Fuse No No No
Mounting Type Panel Mount, Flange Panel Mount, Flange Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
Termination Solder Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Solder
Features Front or Rear Side Mount Front or Rear Side Mount -
Fuse Holder, Drawer - - -
Panel Cutout Dimensions Variable Size Variable Size Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness - - 0.126" (3.20mm)