Bulgin PX0691/30/63
Part No.:
PX0691/30/63
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPX0691/30/63.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PANEL QC
Manufacturer:
Bulgin
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C18
Connector Type:
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
No
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness:
0.118" (3.00mm)
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Ingress Protection:
1. How to order PX0691/30/63 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PX0691/30/63 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PX0691/30/63?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PX0691/30/63.
Image PX0691/20/63 PX0691/10/48 PX0691/15/63 PX0691/30/63 PX0691/10/28
Part Number PX0691/20/63 PX0691/10/48 PX0691/15/63 PX0691/30/63 PX0691/10/28
Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
Series PX PX PX PX PX
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Style IEC 320-C18 IEC 320-C18 IEC 320-C18 IEC 320-C18 IEC 320-C18
Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
Number of Positions 3 3 3 3 3
Switch Features - - - - -
Accomodates a Fuse No No No No No
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.189" (4.8mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Solder
Features - - - - -
Fuse Holder, Drawer - - - - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.40mm x 19.80mm Rectangular - 27.40mm x 19.80mm Rectangular - 27.40mm x 19.80mm Rectangular - 27.40mm x 19.80mm Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness 0.079" (2.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.059" (1.50mm) 0.118" (3.00mm) 0.039" (1.00mm)