Bulgin PX0718/3/15/ST
Part No.:
PX0718/3/15/ST
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPX0718/3/15/ST.pdf
Description:
PWR ENT MOD IN/OUT IEC320-2-2F
Manufacturer:
Bulgin
Series:
PX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Style:
IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3 per connection (4)
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Fuse Holder
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 32.50mm x 103.30mm
Panel Thickness:
0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Ingress Protection:
1. How to order PX0718/3/15/ST on DeepFinds Electronics?
3. Are the PX0718/3/15/ST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PX0718/3/15/ST?
Image PX0718/1/15/ST PX0718/2/15/ST PX0718/3/15/ST PX0718/4/15/ST PX0718/5/15/ST
Part Number PX0718/1/15/ST PX0718/2/15/ST PX0718/3/15/ST PX0718/4/15/ST PX0718/5/15/ST
Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
Series PX PX PX PX PX
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
Switch Features - - - - -
Termination Quick Connect - 0.189" (4.8mm) Quick Connect - 0.189" (4.8mm) Quick Connect - 0.189" (4.8mm) Quick Connect - 0.189" (4.8mm) Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Features - - - - -
Fuse Holder, Drawer Fuse Holder Fuse Holder Fuse Holder Fuse Holder Fuse Holder
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.50mm x 55.20mm Rectangular - 32.50mm x 79.20mm Rectangular - 32.50mm x 103.30mm Rectangular - 32.50mm x 127.30mm Rectangular - 32.50mm x 151.30mm
Panel Thickness 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)