Nexperia USA Inc. PXP3R7-12QUJ
Part No.:
PXP3R7-12QUJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPXP3R7-12QUJ.pdf
Description:
PXP3R7-12QU/SOT8002/MLPAK33
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18.7A (Ta), 98.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7mOhm @ 18.6A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6500 pF @ 6 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MLPAK33
1. How to order PXP3R7-12QUJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the PXP3R7-12QUJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXP3R7-12QUJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PXP3R7-12QUJ.
Image PXP3R7-12QUJ
Part Number PXP3R7-12QUJ
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18.7A (Ta), 98.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 18.6A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 6 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)