Littelfuse Inc. Q4006L4TP
Part No.:
Q4006L4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ4006L4TP.pdf
Description:
TRIAC 400V 6A ITO220AB
Shipping
Inventory:469
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Qxx06xx
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
1. How to order Q4006L4TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q4006L4TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q4006L4TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q4006L4TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q4006L4TP pin diagram, Q4006L4TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q4006L4TP
Part Number Q4006L4TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Qxx06xx
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)