Littelfuse Inc. Q4008RH3
Part No.:
Q4008RH3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ4008RH3.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220 Non-Isolated Tab
1. How to order Q4008RH3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q4008RH3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q4008RH3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q4008RH3.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q4008RH3 pin diagram, Q4008RH3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q4008RH3TP Q4008RH3
Part Number Q4008RH3TP Q4008RH3
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Discontinued
Triac Type Alternistor - Snubberless Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 400 V 400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A 83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA 15 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)