Littelfuse Inc. Q4015L556
Part No.:
Q4015L556
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ4015L556.pdf
Description:
TRIAC 400V 15A TO220
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q4015L556 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q4015L556 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q4015L556?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q4015L556.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q4015L556 pin diagram, Q4015L556 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q4015L556
Part Number Q4015L556
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Triac Type Standard
Voltage - Off State 400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)