Littelfuse Inc. Q4016LH3TP
Part No.:
Q4016LH3TP
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ4016LH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNSTR 400V 16A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220AB-L
1. How to order Q4016LH3TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q4016LH3TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q4016LH3TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q4016LH3TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q4016LH3TP pin diagram, Q4016LH3TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q4016LH3TP
Part Number Q4016LH3TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)