Littelfuse Inc. Q6008LH1LED
Part No.:
Q6008LH1LED
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6008LH1LED.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6008LH1LED on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6008LH1LED price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6008LH1LED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6008LH1LED.
Image Q6008LH1LEDTP Q6008LH1LED
Part Number Q6008LH1LEDTP Q6008LH1LED
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Discontinued
Triac Type Alternistor - Snubberless Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A 80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA 6 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ) -40°C ~ 110°C (TJ)