Littelfuse Inc. Q6012LH1LED
Part No.:
Q6012LH1LED
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6012LH1LED.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
8 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6012LH1LED on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6012LH1LED price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6012LH1LED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6012LH1LED.
Image Q6012LH1LEDTP Q6012LH1LED
Part Number Q6012LH1LEDTP Q6012LH1LED
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series - -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Discontinued
Triac Type Alternistor - Snubberless Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA 8 mA
Configuration Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ) -40°C ~ 110°C (TJ)