Littelfuse Inc. Q6012LH5TP
Part No.:
Q6012LH5TP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6012LH5TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6012LH5TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6012LH5TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6012LH5TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6012LH5TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q6012LH5TP pin diagram, Q6012LH5TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q6012LH5TP
Part Number Q6012LH5TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)