Littelfuse Inc. Q6012LTH1LEDTP
Part No.:
Q6012LTH1LEDTP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6012LTH1LEDTP.pdf
Description:
TRIAC INT TRIGGER 600V 12A TO220
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Internally Triggered
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Hold (Ih) (Max):
8 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6012LTH1LEDTP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6012LTH1LEDTP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6012LTH1LEDTP?
Image Q6012LTH1LEDTP
Part Number Q6012LTH1LEDTP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Internally Triggered
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Hold (Ih) (Max) 8 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)