Littelfuse Inc. Q6012NH5RP
Part No.:
Q6012NH5RP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6012NH5RP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO263
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order Q6012NH5RP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6012NH5RP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6012NH5RP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6012NH5RP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q6012NH5RP pin diagram, Q6012NH5RP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q6012NH5RP
Part Number Q6012NH5RP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)