Littelfuse Inc. Q6015LT58
Part No.:
Q6015LT58
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6015LT58.pdf
Description:
TRIAC INT TRIGGER 600V 15A TO220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Internally Triggered
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6015LT58 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6015LT58 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6015LT58?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6015LT58.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q6015LT58 pin diagram, Q6015LT58 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q6015LT58
Part Number Q6015LT58
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Triac Type Internally Triggered
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 15 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)