Littelfuse Inc. Q6016LH651
Part No.:
Q6016LH651
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ6016LH651.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q6016LH651 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q6016LH651 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q6016LH651?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q6016LH651.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q6016LH651 pin diagram, Q6016LH651 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q6016LH651
Part Number Q6016LH651
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)