Littelfuse Inc. Q8006LH4TP
Part No.:
Q8006LH4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8006LH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220
Shipping
Inventory:986
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q8006LH4TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8006LH4TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8006LH4TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8006LH4TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8006LH4TP pin diagram, Q8006LH4TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8006LH4TP
Part Number Q8006LH4TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)