Littelfuse Inc. Q8008DH4RP
Part No.:
Q8008DH4RP
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8008DH4RP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order Q8008DH4RP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8008DH4RP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8008DH4RP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8008DH4RP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8008DH4RP pin diagram, Q8008DH4RP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8008DH4RP
Part Number Q8008DH4RP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)