Littelfuse Inc. Q8008LH4TP
Part No.:
Q8008LH4TP
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8008LH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Shipping
Inventory:300
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB-L
1. How to order Q8008LH4TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8008LH4TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8008LH4TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8008LH4TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8008LH4TP pin diagram, Q8008LH4TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8008LH4TP
Part Number Q8008LH4TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)