Littelfuse Inc. Q8008R5TP
Part No.:
Q8008R5TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8008R5TP.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A TO220AB
Series:
Qxx08xx
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order Q8008R5TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8008R5TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8008R5TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8008R5TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8008R5TP pin diagram, Q8008R5TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8008R5TP
Part Number Q8008R5TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Qxx08xx
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)