Littelfuse Inc. Q8010LH568
Part No.:
Q8010LH568
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8010LH568.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO220
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order Q8010LH568 on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8010LH568 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8010LH568?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8010LH568.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8010LH568 pin diagram, Q8010LH568 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8010LH568
Part Number Q8010LH568
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)