Littelfuse Inc. Q8010LH5TP
Part No.:
Q8010LH5TP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8010LH5TP.pdf
Description:
TRIAC ALTRNSTR 800V 10A ITO220AB
Series:
Qxx10xHx
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
ITO-220AB
1. How to order Q8010LH5TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8010LH5TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8010LH5TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8010LH5TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8010LH5TP pin diagram, Q8010LH5TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8010LH5TP
Part Number Q8010LH5TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Qxx10xHx
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)