Littelfuse Inc. Q8016LH3TP
Part No.:
Q8016LH3TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8016LH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNSTR 800V 16A TO220AB
Shipping
Inventory:950
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB-L
1. How to order Q8016LH3TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8016LH3TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8016LH3TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8016LH3TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8016LH3TP pin diagram, Q8016LH3TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8016LH3TP
Part Number Q8016LH3TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)