Littelfuse Inc. Q8016LH6TP
Part No.:
Q8016LH6TP
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8016LH6TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNSTR 800V 16A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB-L
1. How to order Q8016LH6TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8016LH6TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8016LH6TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8016LH6TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8016LH6TP pin diagram, Q8016LH6TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8016LH6TP
Part Number Q8016LH6TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)