Littelfuse Inc. Q8016NH4RP
Part No.:
Q8016NH4RP
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQ8016NH4RP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Shipping
Inventory:745
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order Q8016NH4RP on DeepFinds Electronics?
3. Are the Q8016NH4RP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Q8016NH4RP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of Q8016NH4RP.
7.How to contact us to get technical supports, such as Q8016NH4RP pin diagram, Q8016NH4RP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Q8016NH4RP
Part Number Q8016NH4RP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)