Rohm Semiconductor QDZT18R5.6
Part No.:
QDZT18R5.6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQDZT18R5.6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 200MW SMD1006
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
RASMID
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±8.92%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD1006
1. How to order QDZT18R5.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the QDZT18R5.6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QDZT18R5.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of QDZT18R5.6.
7.How to contact us to get technical supports, such as QDZT18R5.6 pin diagram, QDZT18R5.6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QDZT18R5.6
Part Number QDZT18R5.6
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series RASMID
Package/Case 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±8.92%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 2.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ)