Littelfuse Inc. QJ6016RH4TP
Part No.:
QJ6016RH4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQJ6016RH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNSTR 600V 16A TO220AB
Shipping
Inventory:994
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order QJ6016RH4TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the QJ6016RH4TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QJ6016RH4TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of QJ6016RH4TP.
Image QJ6016RH4TP
Part Number QJ6016RH4TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)