Powerex Inc. QJD1210011
Part No.:
QJD1210011
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQJD1210011.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 100A MODULE
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
25mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
500nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10200pF @ 800V
Power - Max:
900W
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order QJD1210011 on DeepFinds Electronics?
3. Are the QJD1210011 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QJD1210011?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of QJD1210011.
7.How to contact us to get technical supports, such as QJD1210011 pin diagram, QJD1210011 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QJD1210011
Part Number QJD1210011
Manufacturer Powerex Inc.
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 500nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10200pF @ 800V
Power - Max 900W
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)