Littelfuse Inc. QK010R5TP
Part No.:
QK010R5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsQK010R5TP.pdf
Description:
TRIAC 1KV 10A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Qxx10xx
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
1 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order QK010R5TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the QK010R5TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QK010R5TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of QK010R5TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as QK010R5TP pin diagram, QK010R5TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QK010R5TP
Part Number QK010R5TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Qxx10xx
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Standard
Voltage - Off State 1 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)