Rohm Semiconductor R5005CNX
Part No.:
R5005CNX
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR5005CNX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 5A TO220
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.6Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
320 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R5005CNX on DeepFinds Electronics?
3. Are the R5005CNX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R5005CNX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R5005CNX.
7.How to contact us to get technical supports, such as R5005CNX pin diagram, R5005CNX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R5005CNX
Part Number R5005CNX
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 320 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)