Rohm Semiconductor R5009FNJTL
Part No.:
R5009FNJTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR5009FNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 9A LPTS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
840mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
630 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
50W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R5009FNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R5009FNJTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R5009FNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R5009FNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R5009FNJTL pin diagram, R5009FNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R5009FNJTL
Part Number R5009FNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 840mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)