Rohm Semiconductor R6004CNDTL
Part No.:
R6004CNDTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6004CNDTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4A CPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.8Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
280 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
CPT3
1. How to order R6004CNDTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6004CNDTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6004CNDTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6004CNDTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6004CNDTL pin diagram, R6004CNDTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6004CNDTL
Part Number R6004CNDTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)