Rohm Semiconductor R6004ENJTL
Part No.:
R6004ENJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6004ENJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4A LPTS
Package/Case:
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
980mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
250 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6004ENJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6004ENJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6004ENJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6004ENJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6004ENJTL pin diagram, R6004ENJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6004ENJTL
Part Number R6004ENJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 980mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)