Rohm Semiconductor R6004JND3TL1
Part No.:
R6004JND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6004JND3TL1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4A TO252
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.43Ohm @ 2A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
7V @ 450µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.5 nC @ 15 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
260 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6004JND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6004JND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6004JND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6004JND3TL1.
Image R6004JND3TL1
Part Number R6004JND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.43Ohm @ 2A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 450µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 260 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)