Rohm Semiconductor R6004PND3FRATL
Part No.:
R6004PND3FRATL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6004PND3FRATL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4A TO252
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.8Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
280 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
65W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6004PND3FRATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6004PND3FRATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6004PND3FRATL?
Image R6004PND3FRATL
Part Number R6004PND3FRATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)