Rohm Semiconductor R6006JND3TL1
Part No.:
R6006JND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6006JND3TL1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 6A TO252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
936mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
7V @ 800µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15.5 nC @ 15 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
410 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
86W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6006JND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6006JND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6006JND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6006JND3TL1.
Image R6006JND3TL1
Part Number R6006JND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 936mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 800µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.5 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 410 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)