Rohm Semiconductor R6007KNJTL
Part No.:
R6007KNJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6007KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 7A LPTS
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
620mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
470 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
78W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6007KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6007KNJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6007KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6007KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6007KNJTL pin diagram, R6007KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6007KNJTL
Part Number R6007KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)