Rohm Semiconductor R6007KNXC7G
Part No.:
R6007KNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6007KNXC7G.pdf
Description:
600V 7A TO-220FM, HIGH-SPEED SWI
Shipping
Inventory:945
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
620mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
470 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
46W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6007KNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6007KNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6007KNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6007KNXC7G.
Image R6007KNXC7G
Part Number R6007KNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 46W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)