Rohm Semiconductor R6009ENXC7G
Part No.:
R6009ENXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6009ENXC7G.pdf
Description:
600V 9A TO-220FM, LOW-NOISE POWE
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
430 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
48W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6009ENXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6009ENXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6009ENXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6009ENXC7G.
Image R6009ENXC7G
Part Number R6009ENXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 430 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)