Rohm Semiconductor R6009KNJTL
Part No.:
R6009KNJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6009KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 9A LPTS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
540 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
94W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6009KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6009KNJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6009KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6009KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6009KNJTL pin diagram, R6009KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6009KNJTL
Part Number R6009KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)