Rohm Semiconductor R6009KNXC7G
Part No.:
R6009KNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6009KNXC7G.pdf
Description:
600V 9A TO-220FM, HIGH-SPEED SWI
Shipping
Inventory:547
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
540 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
48W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6009KNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6009KNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6009KNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6009KNXC7G.
Image R6009KNXC7G
Part Number R6009KNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 535mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)