Rohm Semiconductor R6011ENJTL
Part No.:
R6011ENJTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6011ENJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A LPTS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
670 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6011ENJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6011ENJTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6011ENJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6011ENJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6011ENJTL pin diagram, R6011ENJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6011ENJTL
Part Number R6011ENJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)