Rohm Semiconductor R6011KND3TL1
Part No.:
R6011KND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6011KND3TL1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO252
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
740 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
124W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6011KND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6011KND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6011KND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6011KND3TL1.
Image R6011KND3TL1
Part Number R6011KND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 740 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 124W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)