Rohm Semiconductor R6011KNJTL
Part No.:
R6011KNJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6011KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A LPTS
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
740 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
124W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6011KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6011KNJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6011KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6011KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6011KNJTL pin diagram, R6011KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6011KNJTL
Part Number R6011KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 740 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 124W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)