Rohm Semiconductor R6011KNXC7G
Part No.:
R6011KNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6011KNXC7G.pdf
Description:
600V 11A TO-220FM, HIGH-SPEED SW
Shipping
Inventory:680
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
740 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
53W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6011KNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6011KNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6011KNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6011KNXC7G.
Image R6011KNXC7G
Part Number R6011KNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 740 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)