Rohm Semiconductor R6012JNJGTL
Part No.:
R6012JNJGTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6012JNJGTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A LPTS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
390mOhm @ 6A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
7V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
28 nC @ 15 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
160W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6012JNJGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6012JNJGTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6012JNJGTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6012JNJGTL.
Image R6012JNJGTL
Part Number R6012JNJGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 6A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)