Rohm Semiconductor R6013VND3TL1
Part No.:
R6013VND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6013VND3TL1.pdf
Description:
600V 13A TO-252, PRESTOMOS WITH
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
300mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
131W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6013VND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6013VND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6013VND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6013VND3TL1.
Image R6013VND3TL1
Part Number R6013VND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 131W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)