Rohm Semiconductor R6013VNXC7G
Part No.:
R6013VNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6013VNXC7G.pdf
Description:
600V 8A TO-220FM, PRESTOMOS WITH
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
300mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
54W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6013VNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6013VNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6013VNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6013VNXC7G.
Image R6013VNXC7G
Part Number R6013VNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 3A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 54W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)