Rohm Semiconductor R6015ANZFU7C8
Part No.:
R6015ANZFU7C8
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6015ANZFU7C8.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A TO3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
300mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
50 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1700 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3PF
1. How to order R6015ANZFU7C8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6015ANZFU7C8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6015ANZFU7C8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6015ANZFU7C8.
Image R6015ANZFU7C8
Part Number R6015ANZFU7C8
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-3P-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)